Zarówno w pracy, jak i w życiu mówimy o dążeniu do celu, o celowym działaniu. Oczywiście można funkcjonować bez określenia celu, tylko powstaje wtedy pytanie, czy sensem takiego życia jest dryfowanie lub podporządkowywanie się celom innych?
Taka postawa według mnie dopuszczalna jest tylko w życiu prywatnym. No bo wyobraźcie sobie kogoś, kto mówi: „mam pomysł i pieniądze na założenie firmy, to ją założę, będę działał z dnia na dzień i zobaczę, co się wydarzy”. Albo ktoś Cię zatrudnia na stawisko dyrektora sprzedaży i mówi: „oczekujemy, że będziesz przynosił firmie duże zyski, ale nie mamy ustalonych celów finansowych. Zobaczymy, jaki będzie wynik na koniec kwartału i wtedy się zastanowimy, czy jest ok”. Chciałbyś z kimś takim albo w takiej firmie pracować?
Cele porządkują nam życie i dzięki nim możemy sprawnie ustalać priorytety. Cele są dla nas wyzwaniem, więc prowokują do budowania kreatywności, odpowiedzialności, planowania, umiejętności rozwiązywania problemów i pomagają wzmacniać pewność siebie.
Jeśli chcesz coś osiągnąć w życiu i biznesie – bez ustalenia celów krótko i długoterminowych daleko nie zajedziesz.
Jest wiele sposobów na dobre ustalenie celu. Dobre, czyli w taki sposób, że chce się nam go zrealizować. Tu może się pojawić opinia: „A po co ma się nam chcieć? Przecież wiadomo, że trzeba!” Otóż, kiedy chcemy prawdziwie i szczerze coś konkretnego osiągnąć na przykład piękną żonę, dobry samochód czy pierwszy milion, to potencjalne przeszkody będziemy traktować jako coś, co tylko nas trochę spowalnia albo jako wyzwanie, a nie jak przeszkodę nie do pokonania. A na ogół przeszkody się pojawiają, więc warto mieć w sobie zapas energii, która pomoże znaleźć nam rozwiązania i je ominąć lub pokonać.
Są różne sposoby ustalania celów i jestem pewna, że większość zna model SMART, czyli zgodnie z angielskim akronimem cel powinien być
- Specific- specyficzny
- Measurable – mierzalny
- Achievable- osiągalny
- Relevant – istotny
- Time-bound – określony w czasie
Cenię ten model i sprawdza się w ustalaniu wszystkich rodzajach celów.
Osobiście bardzo lubię model EXACT, czyli cel ma być (tłumacząc z angielskiego):
-
Exciting, czyli ekscytujący, ma być osadzony w pozytywnym kontekście i być inspirujący, ma być taki, że przebierasz nogami, żeby go osiągnąć;
-
Assessable, czyli wymierny i ma się go dać się zmierzyć;
-
Challenging, czyli ambitny, ma być dla Ciebie wyzwaniem i nie może być zbyt łatwy;
-
Time-framed, czyli osadzony w czasie, w przypadku krótkoterminowych celów najlepiej na 3 do 6 miesięcy, bo jest szansa, że w tym czasie wyrobimy w sobie nowy nawyk, a nasza motywacja będzie ciągle dość duża.
Określenie celu jest pierwszym krokiem do osiągnięcia tego, czego się pragnie lub pierwszym ważnym krokiem na ścieżce zawodowej. Rekomenduję równoległe ustalanie celów, które można osiągnąć szybko oraz tych, które zajmą więcej czasu.
Jest jeszcze jeden bardzo ważny element w ustalaniu celów – elastyczność. Ten element jest swego rodzaju szarą eminencją, a zarazem wentylem bezpieczeństwa, ponieważ nawet przy świetnym ustaleniu celu i bardzo drobiazgowym planie jego realizacji, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Dlatego ważne jest, żeby dać sobie przyzwolenie na aktualizację celu i planu, a czasem nawet na ich korektę albo zmianę.
Uważam, że byłoby wspaniale, gdyby każdy z nas za cel nadrzędny uznał dobre, pełne satysfakcji i radości życie, a dążenie do wszystkich pozostałych celów żeby w tym pomagało.
Zatem jaki masz teraz cel, który warto szczegółowo ustalić?
___________________
Jeśli zainteresował Cię artykuł, chcesz dowiedzieć się więcej, chcesz wyrazić własną opinię lub masz ochotę na wspólne z nami ustalanie celów, skontaktuj się z nami biuro@coachingpartnerzy.pl, tel. 501 234 772
autor:
Elżbieta Majewska
Coach tradycyjny i kryzysowy, trener i mentor, wcześniej dyrektor w dużych firmach, w życiu i na koncie zawodowym wiele ustalonych i zrealizowanych celów. Stale rozwija swoja postawę, kompetencje miękkie, umiejętności i zdobywa nową wiedzę.
mail biuro@coachingpartnerzy.pl
tel. 501 234 772
O konkretnych programach wspierających ustalanie i realizację zamierzonych celów przeczytasz tutaj:
http://coachingpartnerzy.pl/sklep/szkola-coachingu-menedzerskiego/
http://coachingpartnerzy.pl/sklep/jak-zostac-liderem-dzieki-otwartej-komunikacji/
http://coachingpartnerzy.pl/sklep/zespolowy-lub-grupowy-program-coachingowy