Styczeń miesiącem postanowień noworocznych.

Aby zapewnić sobie frajdę z realizacji tych postanowień (zamiast rozczarowania, bo nie udało Ci się kilku z nich osiągnąć), skup się tylko na określeniu jednego celu na ten rok. Za to niech będzie to coś konkretnego, ważnego dla Ciebie. Niech to będzie Twój Wielki Wypasiony Cel.

Jak już go sobie dokładnie sformułujesz, to czas na opracowanie planu jego realizacji.

Tradycyjne podejście do planowania zakłada rozpoczęcie działań „od teraz” i przesuwanie się w czasie do przodu, aż do momentu dojścia do celu. W tej metodzie zazwyczaj skupiamy się na planowaniu kolejnych kroków, działań i zdarza się, że tracimy z widoku swój cel.

Zapraszam Cię do przygotowania planu w oparciu o strategię Kurta Vonneguta (amerykańskiego pisarza). Zakłada ona poruszanie się w dokładnie drugą stronę – od końca, czyli od osiągnięcia celu do dnia dzisiejszego. Czyli planujesz „od tyłu”, zaczynając od swojego Wielkiego Wypasionego Celu i cofasz się w stronę Dziś, zastanawiając się, na jaki etapie realizacji musisz być i co musisz osiągnąć o np. miesiąc, kwartał, rok wcześniej. Im bardziej zbliżasz się do Dziś, tym bardziej szczegółowo planujesz. Pracujesz nad całością działań, nie tracąc nigdy z oczu Twojego celu.

Jak do tego podejść praktycznie?

Gdy masz już swój Wielki Wypasiony Cel, to najpierw zastanów się, co jest końcowym efektem Twojego planu – czyli po czym poznasz, że osiągnąłeś/osiągnęłaś swój cel.

Gdy już będziesz wiedzieć, jaki jest końcowy efekt, to zastanów się, jakie ostatnie działanie doprowadzi do tego właśnie efektu. Gdy masz już ostatnie działanie w swoim planie, to zastanów się, jaki przedostatni efekt musisz uzyskać, aby zrealizować swój cel. Gdy już to masz, to określ, jakie działanie Cię do niego doprowadzi. I tak dalej. Za każdym razem planuj efekt i działanie odwołując się do swojego celu (aby osiągnąć cel – tu: określenie, co dokładnie jest Twoim celem – jakie przed-przedostatnie działanie muszę wykonać).

Jeśli Twój plan będzie wymagał modyfikacji lub uaktualnienia, zmień go w taki sam sposób, czyli „od tyłu”.

Gdy zechcesz sprawdzić, jak Ci idzie realizacja Twojego planu, sprawdź, czy wszystkie zaplanowane działania są aktualne. To również zrób „od tyłu”.

Strategia Vonneguta jest bardzo skuteczna w przygotowaniu planu, w jego realizacji, a także w jego modyfikacji. Przekonaj się o tym sam/sama.

Jeśli masz pytania odnośnie zastosowania tej strategii planowania, potrzebujesz doprecyzowania któregoś elementu lub chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć, napisz to w komentarzu – odezwę się do Ciebie.

Autor:

Beata Tarnowska-Kupny

coach biznesu, mentor, doradca, wieloletni praktyk zarządzania w biznesie ze specjalizacją w zakresie łańcucha dostaw, zakupów, logistyki, praktyk zarządzania ludźmi poprzez budowanie zaangażowania pracowników

NEWSLETTER

Chcę zapisać się na newsletter, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach i produktach Coaching Partnerzy Sp. z o.o. Zgodę będę mógł w każdej chwili wycofać.
Oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności